Johannesburg, nebo taky Joburg nebo Jozi je největší město Jižní Afriky. Oficiálně tam žije asi 5 milionů lidí, v celý aglomeraci odhadem kolem 11 milionů, reálně to klidně může být i 15, díky obrovskýmu množství imigrantů, který nikdo nespočítá. Joburg je takovej tavící kotel, taková země zaslíbená pro všechny, kdo chtějí vydělat nějaký peníze. Taky je to hodně mladý město, nejen kvůli tomu, že bylo založený v roce 1886, ale taky protože tam prakticky nenajdete starý lidi. Říká se, že do Joburgu se aspoň na čas přestěhuje většina Jihoafričanů - většinou za prací.
|
Zdroj: https://www.andbeyond.com |
Mezi Cape Town a Joburgem existuje podobná rivalita jako mezi Prahou a Brnem nebo Hradcem a Pardubicema. Lidi z Cape Town o těch z Joburgu říkaj, že se pořád jenom honěj za prachama a pořád jenom řeší business, Joburgers zase říkají, že Capetonians jsou zpomalený a neuměj pořádně řídit. (Tady bych jen rád dodal, že jako prasata řídí všichni a podle posledních statistik se v Cape Town bourá nejméně z celý JAR.) Jen abyste si dokázali představit, jak moc je to jinej svět, tak obě města dělí asi 1,400 kilometrů, což je přibližně stejně, jako Prahu od Bordeaux, Cape Town je na pobřeží Atlantiku, zatímco Johannesburg na náhorní plošině až 1,700 metrů nad mořem.
V Joburgu jsem byl za poslední rok a půl pracovně několikrát, ale vždycky to bylo jenom hodně na rychlo - fly in, fly out. Nebyl ani čas pořádně se podívat po okolí. A s Terezou jsme tam spolu nebyli vůbec. Když se koncem ledna objevila šance tam pracovně zajet na pár dní, řekli jsme si, že poletíme oba a uděláme si takovou pracovní dovolenou. Já budu dva dny pracovat a mezitím si uděláme den volna a zkusíme to trochu prozkoumat.
Joburg na mně vždycky působil jako hromada rozsypanejch předměstí propojených dálnicema. Když nad tím tak přemýšlím, tak vlastně trochu jako Ostravsko a Karvinsko - jen o malinko větší. Zvlášť, když člověk to město vidí shora z letadla. Všude je to samá halda a důlní věž, místo pro chodce a pěší to teda rozhodně není. Navíc jsem vždycky jel z letiště rovnou na schůzky a neměl moc šanci si na Joburg udělat jinej názor.
Naštěstí jsme od našich kamarádů (díky Milane a Tamaro) dostali pár fajn tipů, kam zajít a co vidět i během toho jednoho dne, kterej jsme měli na objevování. A přestože bych tam pořád žít nechtěl, tak začínám to město vnímat trochu jinak a rozhodně víc pozitivně. Cape Town to není a nikdy nebude. V čem je rozhodně o kus dál Johannesburg je to, jak je živelnej, zelenej a rozhodně míň segregovanej, než Cape Town.
Podařilo se nám dostat se na prohlídku nejvyššího rezidenčního mrakodrapu (179 metrů a 54 pater) v celý Africe, do ikonický
Ponte City tower, kterej stojí v kdysi nejžádanější čtvrti v celým Johannesburgu a dneska je to pro spoustu lidí víceméně no-go zóna, kde v devadesátkách vesele bujela kriminalita. Přitom ještě v osmdesátejch letech to bylo místo, kde chtěl bydlet každej a mít byt v Ponte znamenalo, že člověk je tak nějak za vodou. V Ponte se už zase víceméně normálně bydlí a situace v Hillbrow se pomalu zlepšuje, ale za vodou tam rozhodně není nikdo.
|
Výhled z 51 patra v Ponte Tower, pod námi je Hillbrow |
Podle toho, co nám říkal náš průvodce z neziskovky
Dlala Nje (což v zulu znamená "Prostě si hraj") to tam před pár lety musela být pořádná divočina. Když se začaly vyklízet odpadky, které potom, co budovu odřízli od komunálních služeb, vystoupaly až do výšky 14 pater, našlo se tam i pár mrtvol. Dneska se v takovým přirozeným atriu na dně mrakodrapu konají i promítání a zdá se, že z nejhoršího je tahle úžasná čtvrť venku.
|
Dno Ponte Tower, odpadky se prý vršily až do výšky toho klikatýho schodiště |
Po tomhle vysloveně městským zážitku jsme chtěli vidět i nějakou přírodu a tak jsme si zajeli do místa, odkud tak trochu pocházíme všichni. Asi hodinu autem od města je lokalita, který se říká "
Craddle of Humankind", česky Kolébka lidstva, kde se našly zatím nejstarší pozůstatky našich předků, asi 4 miliony let starý kosti Australopitéků. Je to vlastně soustava obrovskejch krasovejch jeskyní, kde se dřív těžil vápenec. Asi před 150 lety tam poprvé objevili kosti a zkameněliny, a dneska je to oficíální lokalita Světového kulturního dědictví, zapsaná v UNESCO.
|
Najděte 10 rozdílů :-D |
Těžko říct, co bylo působivější, jestli objevování města nebo objevování naší nejstarší historie. Každopádně Johannesburg stojí rozhodně za prozkoumávání, pokud náhodou budete mít možnost se tam někdy podívat. Najdete tam hyper moderní byznysový čtvrti (Sandton, Rosebank), Soweto a další rozvíjející se chudý oblasti, město plný zeleně a hned za ním obrovský zlatý, doamantový a uhelný doly a když pojedete ještě kus dál, tak nádhernou přírodu. Návštěvu doporučují 4 z 5 Čechů.
Sledujte blog dál, protože brzo přijde příspěvek o Sun City, což je takový jihoafrický Les Vegas!
Komentáře
Okomentovat